Vi vill minska barngrupperna i kommunens förskolor!
Vi socialdemokrater går till val på att minska storleken på barngrupperna i kommunens förskolor. En bra förskola ger barn rätt förutsättningar för en god uppväxt.
Mindre barngrupper innebär mer tid för varje barn att få det stöd och den uppmärksamhet som de behöver för att få en bra start i livet. Men en satsning på mindre barngrupper är inte bara bra för våra barn, det är även en viktig satsning på våra anställda inom förskolan!
Allt för många anställda inom välfärden går hem varje dag och känner att de inte räcker till. Oavsett hur man sliter får man inte timmarna att räcka till för att se alla barn i sin grupp. När tiden inte räcker till förvandlas förskolan från en plats för lärande till en plats för barnpassning. Det är inte rättvist mot barnen och det är inte rättvist för de anställda.
Runt om i Sverige stängs förskolor i takt med att barnkullarna minskar och pedagoger och barnskötare omplaceras eller sägs upp. I Kungälv vill vi gå en annan väg. Istället för uppsagd personal och stängda förskolor vill vi ta chansen att satsa på förskolan med mindre barngrupper. Vilande avdelningar kan behöva förekomma, men utgångspunkten är att behålla kompetensen och använda minskande barnkullar till mindre grupper.
Med mindre barngrupper ger vi barn bättre förutsättningar och gör Kungälv till en ännu bättre plats att växa upp!
William Hult
Kandidat till Kommunfullmäktige
Visningar: 57
